Evropský den jazyků

Letos  jsme se již podruhé zapojili do projektu Evropský den jazyků, který každoročně připadá na 26. září. Tento svátek má dlouholetou tradici, poprvé byl vyhlášen v roce 2001. Má za cíl propagovat jazykovou rozmanitost a důležitost studia jazyků  vůbec, ale i zachování kulturního dědictví a vzájemné propojování jednotlivých zemí. Na území Evropy se vyskytuje přibližně 225 různorodých jazyků, což jsou překvapivě pouhá 3 procenta ze světového poměru.

Vloni jsme se zaměřili především na angličtinu, už proto, že se ji žáci běžně na základních školách učí. Letos jsme projekt posunuli jiným směrem, jako poznávací výlet po šestici vybraných států.
Děti byly napříč věkovými kategoriemi rozděleny do skupin. Skvělá příležitost právě pro malotřídky. Větší děti si vzaly pod ochranná křídla mladší kamarády, vzájemně si pomáhaly a samy si koordinovaly postup práce. Každá skupina měla o své zemi zjistit její hlavní město, počet obyvatel, zajímavosti, např. typický sport, typické jídlo, vyhledat nejznámější  či nejnavštěvovanější památky atd. Kromě encyklopedií měly děti k dispozici i počítače, a výjimečně i své chytré mobilní telefony, a mohly informace vyhledávat jakýmkoliv způsobem, kterým si uměly poradit. Veškeré posbírané informace pak skládaly na velký formát čtvrtky. Starší žáci museli ještě vyhledat a vytisknout nějakou fotografii. Dost jsme se pobavili u tzv. " slovníčku. " Každá skupina zjišťovala, jak se v které zemi řeknou stejná slova, jako třeba žák, učitel, dobrý den, děkuji, prosím. Své projekty si potom všichni představovali navzájem.

Druhá část byla praktická. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a využili jsme naši krásnou novou kuchyňku. Malé děti vyráběly namáčené banány s piškotem v čokoládě, starší děti pekly Švýcarky, šneky z listového těsta, se skořicí, máslem a cukrem. Že škola ještě dva dny voněla jako cukrárna bylo příjemným bonusem.

Tento den se nám moc vydařil, užili jsme si ho a těšíme se na další takové projektové vyučování, kdy opustíme židličky a lavice. V nejbližší době nás čeká Halloweenské řádění. Hurá!

MT

9.10. 2017