Evropský den Jazyků

V Evropě ho slavíme od roku 2001 každé 26. září.  Smyslem je propagovat jazykovou rozmanitost a seznámit se s kulturou a s životem lidí jiných zemí. Na území Evropy je asi 225 domorodých jazyků. Nám je, kromě češtiny a možná slovenštiny, ve škole známá především angličtina. Té jsme zasvětili náš projektový školní den. Děti dostaly za úkol přijít do školy v oblečení s anglickými nápisy a donést s sebou obaly od různých produktů. Společně jsme se pak všemi nápisy prokousali a zkusili si přeložit, co znamenají. Některé maminky pojaly tento den velmi svědomitě a přichystaly nám i malou ochutnávku evropských regionálních potravin, jako jsou čokolády, marmeláda, pravý anglický čaj… Moc děkujeme. Dále jsme si zazpívali anglické písničky a děti se ve skupinách pobavily i nad evropským kvízem, který obsahoval pěkné kulišárny. Věděli jste např., že u nás je člověk zdravý jako řípa a v Lotyšsku je zdravý jako cibule? Nebo -  že když vám Švéd řekne, že jste modroocí, že jste dětinové? Druhá část dne byla věnována skupinovému projektu. Děti byly rozděleny do skupin různého věku. Starší děti se musely starat o ty menší a pomáhat jim. Každá skupina si vylosovala název země, o které z encyklopedií a internetu musela zjistit spoustu informací. Např. hlavní město, řeku, typické zvíře, rostlinu, měnu… Výsledek naší práce si můžete prohlédnout přímo ve škole. V Evropě nám to moc rychle utíkalo a dozvěděli jsme se spoustu věcí navíc. Určitě příští rok navštívíme další evropské země, které jsme letos procestovat nestihli.

MT

3.10. 2016